Підвищення мінімалки і прожиткового рівня: чому українці не стануть багатшими

Підвищення мінімалки і прожиткового рівня: чому українці не стануть багатшими
Україна
220
0
10:43, 16.02.2017

Вже через кілька місяців в Україні пройде індексація соціальних стандартів: підвищаться мінімальна пенсія і прожитковий мінімум для працездатних. Пенсія зросте з 1247 гривень до 1312, а прожитковий мінімум - з 1544 до 1624 гривень. Газета "Сьогодні" з'ясувала, чи стануть українці багатшими в цьому році і як допоможе індексація доходів. Згідно з бюджетом країни, індексація на два відсотки випередить зростання цін – інфляція складе 8,1%, а стандарти зростуть на 10,1%.

В кінці минулого року Кабінет міністрів підвищив мінімальну зарплату з 1600 до 3200 гривень з першого січня 2017-го. У Кабміні заявляли, що про плани підвищити мінімалку заявляли ще в травні минулого року, а саму зарплату збільшили, перерахувавши споживчий кошик.

Рішення про підвищення мінімалки не обговорювали з роботодавцями: найважче довелося дрібному бізнесу в невеликих містах. Так, далеко не всім підприємцям "по кишені" платити своїм співробітникам не менше 3200 гривень. Тим, хто платить менше – загрожують штрафи в десятки тисяч гривень. Старший науковий співробітник інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко, нова мінімалка компенсувала кумулятивний рівень інфляції за останні кілька років. Так, з 2014 по 2016 року, за даними НБУ, ціни зросли на 80,6%, а соціальні стандарти за цей же період підняли всього на 28,7%. Фактично, всі українці, доходи яких залежать від держави, в тому числі пенсіонери і бюджетники, стали біднішими в 1,5 рази.

Вже в цьому році "мінімалка" зросла в два рази, наздогнавши накопичений за кілька років рівень зростання цін. Українці, які і до цього заробляли більше 3200, нововведення уряду на собі не відчули.

"У нас змінили визначення мінімальної зарплати, прибрали її прив'язку до інших видів зарплат. Тепер зростання мінімалки не гарантує зростання зарплат. Загальний розмір зарплати не збільшився", - розповідає Лідія Ткаченко.

Аналітик "Альпарі" Максим Пархоменко зазначає: рости повинна не тільки мінімальна, але і середня зарплата в Україні. На думку експерта, щоб українці повернулися на докризовий рівень доходів, середня зарплата в країні при нинішніх цінах повинна бути 12 тисяч гривень.

"Індексація ні в якому разі не зможе повною мірою нівелювати наслідки інфляції, які були в минулих роках. У нашому випадку, з допомогою індексації не вийде повернути докризовий рівень зарплат. Тільки підвищення і зростання зарплат допоможе вивести доходи українців на докризовий рівень. А саме зростання середньої зарплати з 6000 до 12000 гривень", – упевнений аналітик.

"Індексація ні в якому разі не зможе повною мірою нівелювати наслідки інфляції, які були в минулих роках", – упевнений аналітик.
Експерти пояснюють: в 2017-му році рівень доходів досяг докризового рівня для українців з мінімальної зарплати, в той же час українці з середніми зарплатами за останні кілька років значно збідніли.

Найбільше від падіння економіки постраждали українські пенсіонери. У травні цього року мінімальну пенсію підвищать з 1247 до 1312 гривень, а в грудні – до 1373 гривень.

"Пенсіонери дійсно стали жити гірше, рівень інфляції неймовірно відкинув їх доходи. Але і економіка не шикували. Ми бачимо високий рівень тіні, високий рівень міграції, показує вкрай високе співвідношення пенсіонерів до одного працюючого", – розповідає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

У цьому році українці на заслуженому відпочинку "розбагатіють на 2% при умові, якщо рівень інфляції, як передбачено в бюджеті країни, складе 8,1%. Лідія Ткаченко пояснює: доходи дійсно зростуть, але не для всіх пенсіонерів.

"У нас закон так написаний, що ніколи не буде нормальної індексації. Якщо у пенсіонера розрахункова страхова пенсія нижче прожиткового мінімуму, йому індексація не покладена. А у нас переважна більшість пенсіонерів, близько восьми мільйонів чоловік, отримують дотацію до прожиткового мінімуму, тому що пенсії давно не осучаснювалися, вони ніколи не отримають нормальну індексацію", – розповідає вчений.

"У нас закон так написаний, що ніколи не буде нормальної індексації. Якщо у пенсіонера розрахункова страхова пенсія нижче прожиткового мінімуму, йому індексація не передбачена", – розповідає вчений.

Зазначимо, що середня пенсія в Україні досягла 1800 гривень, при цьому близько 300 тисяч пенсіонерів живуть на мінімалку в 1247 гривень. У той же час тисячі українців на заслуженому відпочинку отримують більше 20 тисяч гривень. Як кажуть експерти, найзаможніші пенсіонери – судді у відставці. Як написав на своїй сторінці в соцмережі екс-міністр фінансів, нардеп Віктор Пінзеник, пенсія судді Конституційного Суду буде на рівні 226 тисяч гривень, а у голови – 235 тисяч гривень.

Щоб доходи пенсіонерів не продовжували падати, необхідно скорочувати рівень інфляції, впевнена старший науковий співробітник інституту демографії та соціальних досліджень.

"В ідеалі потрібно, що інфляція не була такою високою. Чому в Радянський час не було такої проблеми? Тому що ціни не росли. Або, наприклад, в розвинених країнах інфляція за рік може скласти 0,5%, у нас же інфляція може бути і 50 і 15%, звичайно, це такі особливості не дуже розвиненої економіки. Виходить, що і економічних можливостей державного бюджету немає. Якщо криза, зрозуміло, що і так в бюджеті грошей немає ні на що. Потрібно стає на шлях сталого розвитку, щоб не було такого зростання цін. Це найдовший і самий правильний шлях", – каже Лідія Ткаченко.

У той же час Олег Устенко пояснює: на даний момент в України немає можливості різко підвищити пенсії. Єдиний вихід – з часом, коли економіка буде розвиватися більш швидкими темпами, значно збільшити дохід українців на заслуженому відпочинку.

"І це питання не одного року", – відзначає експерт. Як роз'яснили в Міністерстві соціальної політики, до кінця опалювального сезону, тобто 30 квітня, перераховувати субсидії українцям не будуть. Але після цього знижку все-таки перерахують. При розрахунку субсидії в соціальній службі визначають обов'язковий платіж для сім'ї. Незалежно від того, скільки використовували ресурсів (в межах соціальної норми), доведеться платити фіксовану суму щомісяця. Дохід на одного члена сім'ї ділять на базовий коефіцієнт 2 і прожитковий мінімум, одержану суму множать на 15%.
Наприклад, загальний дохід сім'ї з чотирьох осіб у 2016-му році – 3200 гривень (два батька з мінімальними зарплатами і дві дитини). За 800 гривень на кожного. Згідно з вказаною вище формулою, можна розрахувати суму обов'язкового платежу: 800 / 1544 / 2 * 15% = 3,8% від загального доходу, тобто за комуналку сім'я віддасть 121,6 гривні. В цьому році, після зростання мінімалки, ця ж сім'я з двома мінімальними зарплатами на чотирьох заплатить за комуналку 492,8 гривні, тобто на 371,2 гривні більше.

Як повідомило виданню джерело в Кабміні, завдяки зростанню мінімальної зарплати вдасться заощадити 5 мільярдів бюджетних гривень, які раніше планували витратити на субсидії. Крім того, офіційно безробітним українцям при розрахунку субсидії враховують дохід у розмірі двох прожиткових мінімумів. До першого травня це 3088 гривень, а після травня – 3248 гривень.

Гонтарєва зазначила, що твердження про те, що понад 600 тисяч українців звільнять з-за підвищення мінімальної зарплати, некоректно.

Як повідомляли Українські Новини, з 1 січня мінімальна заробітна плата збільшилася на 1,6 тис. гривень, або 100% до 3,2 тис. гривень.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів встановив мінімальний розмір посадового окладу державного службовця у розмірі 2 тис. гривень з 1 січня.

Джерело: http://ukranews.com/ua/news/479530-pidvyshhennya-minimalky-i-prozhytkovogo-rivnya-chomu-ukrainci-ne-stanut-bagatshymy